New Arrival China melamine waste bin for Nicaragua Manufacturer
New Arrival China melamine waste bin for Nicaragua Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine Waste Bin |
| Item No. | CP104 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.1 |
| Shipping Weight (kg) | 9.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
We've numerous great employees customers excellent at promoting, QC, and working with kinds of troublesome difficulty inside the generation method for New Arrival China melamine waste bin for Nicaragua Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Auckland , Mauritania , London , We also have good cooperation relationships with many good manufacturers so that we can provide almost all of auto parts and after-sales service with high quality standard,lower price level and warmly service to meet demands of customers from different fields and different area.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
My name is Jim Overton, welcome to my channel.
Thanks for watching.
Please like, share and subscribe.
Milliput supplied by Milliput
http://www.milliput.com/
Pen mandrel, mandrel saver, burnishing cream, melamine lacquer, patriot chuck + jaws and boxwood from John Davis Woodturning, Stockbridge
http://johndaviswoodturning.com/
Disclaimer
Woodturning is potentially dangerous!
My videos are designed to give viewers creative ideas.
The way I work is not necessarily the best or safest way to work!
Your safety is your own responsibility not mine.
Please follow all safety procedures and wear personal protective equipment.
Wear a visor and a respirator dust mask at all times.
Be safe, be creative and enjoy your turning.
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!










