2017 Good Quality melamine outdoor dinnerware for Islamabad Importers
2017 Good Quality melamine outdoor dinnerware for Islamabad Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Outdoor Dinnerware |
| Item No. | TZ002 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 28 cm |
| Width | 8 cm |
| Height | 28 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.6 |
| Shipping Weight (kg) | 6.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
With dependable high-quality method, fantastic standing and ideal purchaser assistance, the series of products produced by our firm are exported to many countries and regions for 2017 Good Quality melamine outdoor dinnerware for Islamabad Importers, The product will supply to all over the world, such as: Johannesburg , Latvia , Croatia , Our company covers an area of 20, 000 square meters. We have more than 200 workers, professional technical team, 15 years' experience, exquisite workmanship, stable and reliable quality, competitive price and sufficient production capacity, this is how we make our customers stronger. If you have any inquiry, please do not hesitate to contact us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Simple bathroom counter top installation using inexpensive pre formed counter material. We did this in our kitchen and it went very fast. Initially we were going to remove the old counter tops but this is a manufactured home and everything is glued, stapled, screwed, you name it. We would have done more damage removing stuff than just leaving it. As a result, we just put the new counter tops over the old ones and couldn’t be happier.
We specially produce: POF 0.012-0.03(fold film),CCP-L-type automatic packaging machine series, CCP-H-type horizontal (pillow) packaging machine series, Automatic film laminating sealmachine,automatic modified atmosphere packaging machine,side sealing packing machine, CCP-sleeve type packaging machine ,CCP-Jet heat shrink machine, POF shrink film 2-1 shrink packing machine. plastic bottles packaging machine,2-1 shrink packing machine,sleeve type packaging machine,Jet heat shrink machine,side sealing packing machine,sewing thread shrink wrap machine,automatic hardware packing machine,biscuit / cookie packing machine,automatic axle packaging machine,candy packing machine
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.











