Europe style for melamine cake stand for Oman Factories
Europe style for melamine cake stand for Oman Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13.75inch Melamine Cake Stand |
| Item No. | TR001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1pcs/box,2pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 35 cm |
| Width | 35 cm |
| Height | 15 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 1.4 |
| Shipping Weight (kg) | 2.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We always continually provide you with the most conscientious customer service, and the widest variety of designs and styles with finest materials. These efforts include the availability of customized designs with speed and dispatch for Europe style for melamine cake stand for Oman Factories, The product will supply to all over the world, such as: Atlanta , Hungary , New Orleans , To meet the requirements of individual customers for each bit more perfect service and stable quality products. We warmly welcome customers around the world to visit us, with our multi-faceted cooperation, and jointly develop new markets, create a brilliant future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This week, Chris-Rachael gets to revel in her love of all Trekkie kitchen gadgets when we review both the Starship Enterprise Pizza Cutter AND the Starship Enterprise Spatula! As is too often the case with geeky kitchen gadgets, only one does its job well.
Covet a shiny Starship Enterprise pizza cutter of your very own? Then get ready for some hashtag wars! Give us your best Star Trek related food pun on twitter with the hashtag #kitchenoverlord.
The one that makes us laugh the hardest gets to command their very own vessel. Just remember not to detach the saucer section, because this pizza cutter doesn’t come with a battle bridge knife hidden inside.
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.










