Chinese wholesale Melamine Childrens Plate for Brasilia Factory
Chinese wholesale Melamine Childrens Plate for Brasilia Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
We support our purchasers with ideal high-quality merchandise and significant level company. Becoming the specialist manufacturer in this sector, we now have received loaded practical encounter in producing and managing for Chinese wholesale Melamine Childrens Plate for Brasilia Factory, The product will supply to all over the world, such as: Bogota , Bangalore , Kuala Lumpur , Meanwhile, we're building up and consummating triangle market & strategic cooperation in order to achieve a multi-win trade supply chain to expand our market vertically and horizontally for a brighter prospects. development. Our philosophy is to create cost-effective products, promote perfect services, cooperate for long-term and mutual benefits, firm a comprehensive mode of excellent suppliers system and marketing agents, brand strategic cooperation sales system.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Subscribe now for more! http://bit.ly/1VGTPwA
From series 21, broadcast on 22/12/16
The ladies debate how to fairly fund a family Christmas dinner.
Like, follow and subscribe to Loose Women!
Website: http://bit.ly/1EDGFp5
YouTube: http://bit.ly/1C7hxMy
Facebook: http://on.fb.me/1KXmWdc
Twitter: http://bit.ly/1Bxfxts
http://www.itv.com
http://www.stv.tv
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.











