Discount wholesale 8inch Melamine Fruit Plate Export to UK
Discount wholesale 8inch Melamine Fruit Plate Export to UK Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Fruit Plate |
| Item No. | PT005 |
| Shape | Apple |
| Body Color | Yellow/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.5 cm |
| Width | 19 cm |
| Height | 1.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 11.2 |
| Shipping Weight (kg) | 12.4 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
We have our own sales team, design team, technical team, QC team and package team. We have strict quality control procedures for each process. Also, all of our workers are experienced in printing field for Discount wholesale 8inch Melamine Fruit Plate Export to UK, The product will supply to all over the world, such as: Slovenia , Paraguay , Provence , In order to meet more market demands and long-term development, a 150, 000-square-meter new factory is under construction, which will be put into use in 2014. Then, we shall own a large capacity of producing. Of course, we will continue improving the service system to meet the requirements of customers, bringing health, happiness and beauty to everyone.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Dart Container salad containers come in a variety of shapes and sizes to fit your merchandising needs.
This is a first of a series of videos, where I will demonstrate how to build a complete set of cabinets for a small kitchen, using only a small set of relatively inexpensive tools. You don’t need a huge shop with lots of expensive tools to do a quality job. In this first video of the series, I’ll talk about the cabinet face frames, plywood and we’ll cut all of our pieces to size.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!











