2017 China New Design 6inch Melamine Sushi Plate to Danish Importers
2017 China New Design 6inch Melamine Sushi Plate to Danish Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
We normally follow the basic principle "Quality Initial, Prestige Supreme". We've been fully committed to offering our consumers with competitively priced good quality merchandise, prompt delivery and professional support for 2017 China New Design 6inch Melamine Sushi Plate to Danish Importers, The product will supply to all over the world, such as: Brazil , Croatia , Malta , Our products are widely sold to Europe, USA, Russia, UK, France, Australia, Middle East, South America, Africa, and Southeast Asia, etc. Our solutions are highly recognized by our customers from all around the world. And our company is committed to continually improving effectiveness of our management system to maximize customer satisfaction. We sincerely hope to make progress with our customers and create a win-win future together. Welcome to join us for business!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Sino Mould China is professional for supply high quality plastic parts molding line with automatic production solution.Welcome to contact us for more inforamtion.Thanks.
Email: sinomould99@gmail.com
Skype: sinomould.dakumar7
Jane Zhang
Mobile/whatsapp/viber: 0086 13792591758
Email: janeyuxiao@hotmail.com
Skype: janebelieve
Wechat/QQ: 158265953
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
PS foam box forming machine
Disposable PS foam food box production line
EPS plate forming and cutting machine manufacturer
Polystyrene Plate Machine Line
PS lunch box foaming machine
ps disposable lunch box machine,ps foam plastic one-off lunch box forming machine,ps foam disposable fast food box making machine
Take Away Fast Food Box Making Machine
PS Foam Sheet Extrusion LinePS Foam Sheet Extruder uses a tandem screw
technology to produce fine-blocked cell-structured extruded Polystyrene foam
sheet with high strength and a pearly and even surface, in a continuous roll,
from Polystyrene injecting an eco-friendly blowing gas and additives. It has a
user-friendly operating system with Inverter controlled driving, Digital
Temperature control and Hydraulic screen changer
Applications Of Product
External packing material for food, fruit, cosmetics and internal cushioning.
Packaging for high-grade goods, industrial machinery parts.
Container for pharmaceutical & medical products.
Various types of lunch boxes, trays and containers
Toy and educational materials due to easy-fabrication
Advertising and stationary board etc.
EPS PS foam tray making machine mainly has three main machines:
1. PS foam sheet extruder: make PS foam sheet, capacity is from 50-600kg/h.
2. Fully auto forming and cutting machine: form PS foam rolls to different foam box/container/tray/plate/bowl etc by changing the moulds
3. Plastic recycle machine: recycle waste to granules for making PS foam rolls
A. PS Foam Sheet Extruder
PS Foam Sheet Extruder uses a tandem screw technology to produce fine-block cell-structured extruded polystyrene foam sheet with high strength and a pearl and even surface, in a continuous roll, from polystyrene injection an eco-friendly blowing gas and additives. It has a user friendly operating system with inverter controlled driving, digital temperature control and so on.
B. Fully auto forming and cutting machine
Fully automatic forming and cutting machine integrates forming, cutting and stacking (trimming) at the same time. It has the features of saving labor, improving efficient, lowing labor intensity and reducing production cost. It adopts PLC controller and touch screen to control the working program. Two workers are enough for whole production line.
The machine is plastic sheet forming equipment in one step with following process: transporting sheet, heating, forming, cutting, stacking and winding waste edge.
C.Plastic recycle machine
Plastic recycle and pelletizing machine is designed to reclaim the foamed polystyrene materials almost identically to new ones with its own superior filtering performance.
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!









