Wholesale Price China melamine shot glasses to Niger Manufacturer
Wholesale Price China melamine shot glasses to Niger Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
Our progress depends about the advanced products ,fantastic talents and continuously strengthened technology forces for Wholesale Price China melamine shot glasses to Niger Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Congo , Rio de Janeiro , At Present, our products have been exported to more than sixty countries and different regions, such as Southeast Asia, America, Africa, Eastern Europe, Russia, Canada etc. We sincerely hope to establish wide contact with all potential customers both in China and the rest part of the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Plasticware from Custom Glassware – http://www.customglassware.com/plasticware.html
2 oz. Plastic Shot Glasses – Item No. AC-C2
14 oz. Plastic Stein Mugs – Item No. AC-STEIN14
6 oz. Plastic Martini Glasses w/ Detachable Base – Item No. AA-C6MT
4 oz. Plastic Champagne Flutes w/ Detachable Base – Item No. AA-C4C
5 oz. Plastic Wine Glasses w/ Detachable Base – Item No. C5W
16 oz. Printed Plastic Cups – Item No. AC-C16
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.










