Europe style for melamine kids bowl Export to The Swiss
Europe style for melamine kids bowl Export to The Swiss Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4.5inch Round Melamine Kids Bowl |
| Item No. | BW293 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 14.1 cm |
| Height | 5.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.5 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We are convinced that with joint endeavours, the small business between us will bring us mutual benefits. We could assure you products quality and competitive selling price for Europe style for melamine kids bowl Export to The Swiss, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , Iran , Slovak Republic , We have more than 8 years of experience in this industry and have a good reputation in this field. Our products have won praise from customers worldwide. Our aim is to help customers realize their goals. We are making great efforts to achieve this win-win situation and sincerely welcome you to join us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Peppa pig peek and surprise playhouse. Peppa Pig toys, peppa pig house, peppa pig family playset. Unboxing video of peppa pig toys. Peppa pig playhouse is colourful play house. Peppa pig playhouse has four rooms. Peppa pig playhouse includes one peppa pig and little brother george. Daddy pig and mummy pig are not included in it. Playset has 15 different items included in it.
We have also unboxing episode included in this of full peppa pig family.
This peppa pig playhouse playset is brought by eone family and manufactured by fisher price.
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!











