OEM Factory for 6inch Melamine Sushi Plate to Mauritania Manufacturer
OEM Factory for 6inch Melamine Sushi Plate to Mauritania Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Our well-equipped facilities and excellent quality control throughout all stages of production enables us to guarantee total customer satisfaction for OEM Factory for 6inch Melamine Sushi Plate to Mauritania Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Rwanda , Kyrgyzstan , Germany , Our products have mainly exported to south-east Asia Euro-America, and sales to all of our country. And depending on excellent quality, reasonable price, best service, we have got good feedback from customers overseas. You are welcomed to join us for more possibilities and benefits. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For semi automatic tableware production line, we have 700pcs/h, 2000pcs/h, 3500pcs/h and 7000pcs/h for your choice. The raw material can be bagasse pulp, straw pulp, wood pulp and bamboo pulp and other paper pulp, whcih can be collected easily at low cost and they are biological to our environment. Our machines have been approved by CE, TUV, SGS and ISO9001. Our engineers are available to abroad to service. For more information, please contact me via trade020@nanyaboen.com
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.











