Manufactur standard melamine coffee mug to Greenland Importers
Manufactur standard melamine coffee mug to Greenland Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Manufactur standard melamine coffee mug to Greenland Importers, The product will supply to all over the world, such as: Nigeria , moldova , Armenia , Our qualified engineering team will usually be prepared to serve you for consultation and feedback. We've been able to also deliver you with absolutely free samples to meet your needs. Best efforts might be made to offer you the ideal service and items. For anyone who is interested in our company and products, be sure to make contact with us by sending us emails or contact us right away. In order to know our solutions and organization. ar more, you can come to our factory to determine it. We are about to usually welcome guests from around the globe to our corporation. o create small business relations with us. Please genuinely feel no cost to speak to us for enterprise. nd we believe we have been gonna share the most effective trading practical experience with all our merchants.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It is a common practice to eat on banana leaves in Southern India. Large stocks of banana leaves are cut one by one into plates, almost mechanically by this man in the vegetable market of Town Hall area in Coimbatore.
This footage is part of the professionally-shot broadcast stock footage archive of Wilderness Films India Ltd., the largest collection of HD imagery from South Asia. The collection comprises of 100, 000+ hours of high quality broadcast imagery, mostly shot on HDCAM / SR 1080i High Definition, Alexa, SR, XDCAM and 4K. Write to us for licensing this footage on a broadcast format, for use in your production! We are happy to be commissioned to film for you or else provide you with broadcast crewing and production solutions across South Asia. We pride ourselves in bringing the best of India and South Asia to the world…
Please subscribe to our channel wildfilmsindia on Youtube for a steady stream of videos from across India. Also, visit and enjoy your journey across India at www.clipahoy.com , India’s first video-based social networking experience!
Reach us at rupindang [at] gmail [dot] com and admin@wildfilmsindia.com
To SUBSCRIBE click the below link:
www.youtube.com/subscription_center?add_user=WildFilmsIndia
Like & Follow Us on:
Facebook: www.facebook.com/WildernessFilmsIndiaLimited
Website: www.wildfilmsindia.com
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.











