Discount Price melamine tumblers for Munich Manufacturer
Discount Price melamine tumblers for Munich Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We insist on the principle of development of 'High quality, Efficiency, Sincerity and Down-to-earth working approach' to provide you with excellent service of processing for Discount Price melamine tumblers for Munich Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Philadelphia , Philippines , Australia , The best and original quality for spare parts is a most important factor for transportation. We may stick on supplying original and good quality parts even a little profit earned. God will bless us to do kindness business forever.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
This is a Derby Track designed with two purposes in mind – 1. to fulfill my son’s desire to have a derby track for his cars and 2. to fulfil my desire to enter the Summers Woodworking 2014 2×4 Contest. Contestants were to use 1 board to make something.
This is my first ever video on YouTube and my first attempt at editing video, so it’s not very fancy.
To add to the fun my son likes to use double elimination brackets found at
http://www.printyourbrackets.com/double-elimination-tournament-brackets.html
There are several other options on their website as well.
Have fun and leave a comment if this inspired you to make one. If you aren’t entering a contest you could also use a melamine or other material but it really does take less than one 2×4.
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.











