OEM China High quality melamine tumblers for Johannesburg Factory
OEM China High quality melamine tumblers for Johannesburg Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
Every single member from our large efficiency revenue team values customers' wants and company communication for OEM China High quality melamine tumblers for Johannesburg Factory, The product will supply to all over the world, such as: Libya , Vietnam , Philippines , Our team knows well the market demands in different countries, and is capable of supplying suitable quality products at the best prices to different markets. Our company has already set up a professional, creative and responsible team to develop clients with the multi-win principle.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are leaders in the design and production of advanced hydraulic presses, yet recognize the need for presses that are part of a full production system.
• Hydraulico utilizes the latest technology, robotics, software solutions and
computer-based automation, for custom-designed, cost-effective products.
• Our groundbreaking innovations can help reduce your cost, and
move to more streamlined and efficient production.
Мы являемся лидерами в области разработки и производста современныx гидравлических прессов,
которые являются необxодиmой частью полной производственной системы.
Hydraulico использует новейшие технологии, робототехнику, програмное обеспечение и компьютерную
автоматизацию для продукции, специальной разработанной под клиентов.
Afghan Music
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.











