Factory Promotional melamine mixing bowls Export to Frankfurt
Factory Promotional melamine mixing bowls Export to Frankfurt Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our well-equipped facilities and excellent quality control throughout all stages of production enables us to guarantee total customer satisfaction for Factory Promotional melamine mixing bowls Export to Frankfurt, The product will supply to all over the world, such as: Manila , Saudi Arabia , Barcelona , Immediate and expert after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Comprehensive Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any comprehensive acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Morocco for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Testing speed and power with my changes to the laser and gcode interpreter.
This is just under 50% power.
This enterprise in the industry is strong and competitive, advancing with the times and develop sustainable, we are very pleased to have a opportunity to cooperate!











