Low price for melamine mixing bowls for Madagascar Factories
Low price for melamine mixing bowls for Madagascar Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5pcs Round Melamine Mixing Bowl Set |
| Item No. | BW025 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 1set/box,2set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Width | 30.2*30.2 cm/ 26.5*26.5cm / 22.7*22.7 cm/ 19.6*19.6 cm /16*16 cm |
| Height | 12.6cm / 11.2 cm / 9.6 cm / 8.3 cm / 7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.3 |
| Shipping Weight (kg) | 4.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
To be a result of ours specialty and service consciousness, our company has won a superb reputation between customers all around the environment for Low price for melamine mixing bowls for Madagascar Factories, The product will supply to all over the world, such as: Amman, Lesotho , Ecuador , We have been in operation for more than 10 years. We are dedicated to quality products and consumer support. We currently own 27 product utility and design patents. We invite you to visit our company for a personalized tour and advanced business guidance.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
small cups filling sealing machine for liquid cream jelly juice Mesin Pengisi dan Penutup Cawan designed and manufactured by our engineer team in cosmetic&food&pharma making and packaging machinery is widely used in the daily chemical industry like small cups filling sealing machine for liquid cream jelly juice Mesin Pengisi dan Penutup Cawan and such like.We as a famous manufacturer moreover can design and produce the packaging machine according to the special requirements from customers.
Rotary Type Automatic Cup Filling Sealing Machine|Yogurt cup filling machine
1. Brief Introduction
Can be customized for packing ice cream , yogurt, milk, syrup, soymilk, chilli sauce, juice, honey,
ketchup, mineral water and so on.
2. Main Function
a. load cup on machine manually
b. automatic filling
c. automatic foil suck
d. automatic sealing
e. auto cup exiting
4. Technical Parameter of small cups filling sealing machine for liquid cream jelly juice Mesin Pengisi dan Penutup Cawan:
Model YX-900
Rotary Type Automatic Cup Filling Sealing Machine
Production capacity 800-1000 cups/hour
Filling volume 50-300ml
Voltage 380V/50Hz
Air consumption 0.6m3/min
Power 4kw
Dimension 1250*1250*1650mm
Weight 250kg
Our Factory since 1992 has been manufacturing the cosmetic&food making and packaging machinery.In these field we have the experience rich enough to solve the questions encountered by our customers from both home and abroad.For more information about various high quality machinery like small cups filling sealing machine for liquid cream jelly juice Mesin Pengisi dan Penutup Cawan,please email via jackdu999@yahoo.com or browse our website http://penglaichina.com.
Follow us on twitter:http://www.twitter.com/jackdu007
Like us on facebook:http://www.facebook.com/jackdu999
Skype us by :turnanewleaf
Call us via:0086-15811882441
WELCOME TO S.K.INDUSTRIES & S.K.ENGINEERS CALL 24X7 CASTUMER CARE 0808130-8899 089235-42268 093199-33241 9456624895 Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, detergent cake, washing powder Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre. NAVED AHMED (MANAGING DIRECTOR)
S. K. INDUSTRIES
102 GARDEN CITY NEAR AKASH TOVER ALMADINA HOSPITEL
OPP HDFC BANK PAWAN VIHAR COLONY GATE ,BISALPUR CHAURAHA,
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY (U.P) WEBSIDE LOGIN KAREY www.skengineers.info , www.smallscaleindustries.in email karey skengineersbly@gmail.com CALL NAVED AHMED 08755011715 AYAZ 07037593408 SUMIT 07037593408 MUMTAZ 07037593218 CALL TIME 10 AM TO 6 PM N HOTEL YA TAXE AUTORIKSHA KE ENQUIRE KE LIA HAME BAREILLY ROADWAYS YA RAILWAY STATION SE HAME CALL / SMS / WHATSAPP KAREY MOBILE NO 09412292815 08755011715 08410085551 09319933241 [note hamarey company ke koi branch nahi hai]
As an international trading company, we have numerous partners, but about your company, I just want to say, you are really good, wide range, good quality, reasonable prices, warm and thoughtful service, advanced technology and equipment and workers have professional training, feedback and product update is timely, in short, this is a very pleasant cooperation, and we look forward to the next cooperation!









