Manufacturing Companies for halloween melamine dinnerware Wholesale to Portugal
Manufacturing Companies for halloween melamine dinnerware Wholesale to Portugal Detail:
| Specification | |
| Item Name | Halloween Melamine Dinnerware |
| Item No. | TZ007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 24sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 49.4 cm |
| Width | 20.5 cm |
| Height | 2.2 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.2 |
| Shipping Weight (kg) | 6.3 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" as well as theory of "quality the basic, have faith in the initial and administration the advanced" for Manufacturing Companies for halloween melamine dinnerware Wholesale to Portugal, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur , Florida , Zurich , We focus on providing service for our clients as a key element in strengthening our long-term relationships. Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How to Set Up a Tank for Bearded Dragons
00:00:38 Part 1 Choosing the Right Tank
00:00:45 1 – Choose a glass aquarium
00:01:29 2 – Choose a melamine cage
00:02:14 3 – Choose a PVC cage
00:02:41 4 – Choose a professional cage
00:03:18 5 – Ensure your tank has an appropriate lid
00:03:46 6 – Ensure your dragon has enough room
00:04:51 Part 2 Meeting Heat and Light Requirements
00:04:58 1 – Install a full-spectrum light in your dragon’s tank
00:05:42 2 – Change your UVA/UVB bulbs frequently
00:06:07 3 – Include a basking light in your dragon’s cage
00:07:04 4 – Install two temperature gauges in the tank
00:08:19 5 – Identify and maintain your target temperatures
00:09:07 Part 3 Finding the Right Substrate
00:09:14 1 – Install reptile carpet
00:09:48 2 – Install tile
00:10:15 3 – Drop some paper towel or newspaper in the tank
00:11:04 4 – Avoid loose or particulate substrate
00:11:52 Part 4 Adding Decor
00:11:58 1 – Add a basking platform
00:12:25 2 – Add a hide
00:13:09 3 – Add some naturalistic elements
00:14:00 Tips
Content taken from WikiHow http://www.wikihow.com/Set-Up-a-Tank-for-Bearded-Dragons
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.











