Factory Price For melamine dessert plate to Dominica Factories
Factory Price For melamine dessert plate to Dominica Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Affordable Types of Dinnerware Sets
We will make every effort to be outstanding and perfect, and accelerate our steps for standing in the rank of international top-grade and high-tech enterprises for Factory Price For melamine dessert plate to Dominica Factories, The product will supply to all over the world, such as: America , Plymouth , Saudi Arabia , At present our sales network is growing continually, improving service quality to meet customer's demand. If you are interested in any products , please contact us at anytime. We are looking forward to forming successful business relationships with you in near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://www.BTDWoodPowderCoating.com – Here’s an extreme example of just how tough t.fusion coatings from BTD Wood Powder Coating really are.
At BTD Wood Powder Coating, we provide MDF wood components suitable for many applications finished in our unique t.fusion™ powder coating. Specify t.fusion™ wood powder coating in your designs for a high quality, extremely durable, and attractive finish that cannot be duplicated with laminate, melamine, or liquid paint finishing. t.fusion™ is an environmentally friendly choice — ask us about specifying NAUF and FSC Certified MDF with t.fusion™ in your LEED projects.
Check out their website @ https://www.re-play.com I will contact the winner on Wednesday August 12, 2015 via email. The winner will then have 48 hours to …
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.










