Hot Selling for melamine shot glasses for Sierra Leone Factories
Hot Selling for melamine shot glasses for Sierra Leone Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 2oz Melamine Solo Shot Glasses |
| Item No. | CP009 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,160pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Height | 5.6 cm |
| Capacity | 150 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6 |
| Shipping Weight (kg) | 7.3 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We insist on offering high quality production with good business concept, honest sales and the best and fast service. it will bring you not only the high quality product and huge profit, but the most significant is to occupy the endless market for Hot Selling for melamine shot glasses for Sierra Leone Factories, The product will supply to all over the world, such as: Cairo , Russia , Senegal , Actually need to any of those objects be of interest to you, make sure you allow us to know. We'll be delighted to present you a quotation on receipt of one's comprehensive specs. We've our individual specialist R&D enginners to meet any of the requriements, We look forward to receiving your enquires soon and hope to have the chance to work together with you inside the future. Welcome to take a look at our organization.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
For More Information or to Buy: http://qvc.co/2sC685a
This previously recorded video may not represent current pricing and availability.
http://fixmycabinet.com Professional advice on measuring for new kitchen or bathroom cabinet doors. Detailed instructions on how to measure for cupboard doors.
Steps Determining Sizes:
1) Determine what the overlay of your hinge style is
2) Measure the inside opening of your cupboard
3) Add the overlay size for “each” door
4) Divide by two for double door cabinet
5) Subtract one eight of an inch
Illustration:
For a twenty seven inch inside opening, two door cabinet with half inch overlay hinges, the door order sizes would be thirteen and seven eights.
Twenty seven plus one inch (2-1/2″ overlays) is equal to twenty eight. 28 divided by two would be 14-less one eight equals 13-7/8″ cupboard door sizes.
When measuring single door cupboards you still add the overlay and deduct one eight.
This manufacturer can keep improving and perfecting products and service, it is in line with the rules of market competition, a competitive company.











