Factory Supplier for melamine solo cup to Hongkong Factories
Factory Supplier for melamine solo cup to Hongkong Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 16oz Melamine Solo Cup |
| Item No. | CP006 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 12 cm |
| Capacity | 16 oz |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
The incredibly abundant projects administration experiences and 1 to one provider model make the superior importance of small business communication and our easy understanding of your expectations for Factory Supplier for melamine solo cup to Hongkong Factories, The product will supply to all over the world, such as: Kyrgyzstan , Bolivia , Mauritius , "Create Values,Serving Customer!" is the aim we pursue. We sincerely hope that all customers will establish long term and mutually beneficial cooperation with us.If you wish to get more details about our company, You should contact with us now!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Athlete who loves Magic Cook ~ Alex Kahn
With no fire, electricity or gas! your chance of survival plummets. With Magic Cook, just add water and start cooking anywhere to increase your ability to thrive in survival situations. Simply place one of the Magic Heating Packs into the bottom of the plastic container, add water, then place the stainless steel container with food into the plastic and seal the lid. Within seconds you’ll see the water begin to boil and cook your meal. The space between the outer plastic container and inner stainless steel container allows water and steam to generate heat and surround your food. The airtight silicone ring locks in the heat and liquids. Cook anything from coffee and tea within 10 minutes to frozen food in 25 minutes.
Special Thanks to Alex Kahn ~ PRAK MEDIA
Production management mechanism is completed, quality is guaranteed, high credibility and service let the cooperation is easy, perfect!











