Hot-selling attractive price melamine salad bowl for Lahore Importers
Hot-selling attractive price melamine salad bowl for Lahore Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Affordable Types of Dinnerware Sets
abide by the contract", conforms into the market requirement, joins in the market competition by its good quality also as provides a lot more comprehensive and great company for purchasers to let them turn into huge winner. The pursue from the firm, would be the clients' gratification for Hot-selling attractive price melamine salad bowl for Lahore Importers, The product will supply to all over the world, such as: Honduras , Cyprus , Honduras , We have a dedicated and aggressive sales team, and many branches, catering to our main customers. We are looking for long-term business partnerships, and ensure our suppliers that they will definitely benefit in both short and long run.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Helen Kuhl, Editor-in-Chief of Custom Woodworking Business, travels to Cologne, Germany, to attend Interzum 2009, a home and housewares trade show. Here …
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!










