Factory supplied melamine two tone ashtray Wholesale to Lisbon
Factory supplied melamine two tone ashtray Wholesale to Lisbon Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 12.9 cm |
| Width | 12.9 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We can constantly satisfy our respected customers with our good high quality, good price tag and good support due to we have been additional specialist and extra hard-working and do it in cost-effective way for Factory supplied melamine two tone ashtray Wholesale to Lisbon, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Serbia , Chile , High output volume, top quality, timely delivery and your satisfaction are guaranteed. We welcome all inquiries and comments. If you are interested in any of our products or have an OEM order to fulfill, please feel free to contact us now. Working with us will save you money and time.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Canola oil on Amazon— http://amzn.to/1VkOcaI
For those of you attempting to do this on an electronic item, please don’t soak or rinse in water. You can apply a warm damp towel for the steps that require hot water if necessary, then proceed with the oil on the paper towel.
This is a non toxic method that can be used safely with items for pets, babies and is food safe. This is also a safe method thay will not damage your items like other abrasive products and methods will.
Good luck and I hope this video helps you!
The product classification is very detailed that can be very accurate to meet our demand, a professional wholesaler.










