Hot-selling attractive melamine colander for Dubai Importers
Hot-selling attractive melamine colander for Dubai Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
Our team through professional training. Skilled professional knowledge, strong sense of service, to meet the service needs of customers for Hot-selling attractive melamine colander for Dubai Importers, The product will supply to all over the world, such as: Czech Republic , Moldova , Moscow , Due to our good goods and services, we've received good reputation and credibility from local and international customers. If you will need more information and are interested in any of our solutions, be sure to feel free to contact us. We look forward to becoming your supplier in the near future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!











