factory low price melamine cutting board Supply to Milan
factory low price melamine cutting board Supply to Milan Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for factory low price melamine cutting board Supply to Milan, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Jeddah , Johannesburg , To win customers' confidence, Best Source has set up a strong sales and after-sales team to deliver the best product and service. Best Source abides by the idea of "Grow with customer" and philosophy of "Customer-oriented" to achieve cooperation of mutual trust and benefit. Best Source will always stand ready to cooperate with you. Let's grow together!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
we are the manufacturer of full-automatic production line for melamine laminated panel. automatic feeder, automatic unloading, automatic trimming, automatic cooling board,automatic board stacker and multi-chip saw for laminate flooring.
contact: doris lee skype: Doris.leeYMKJ Email: Doris.leeYMKJ@gmail.com
Facebook: Doris.leeYMKJ@outlook.com
Mobile:86-18809873127
more videos: www.syym.org
So you’ve finished your newest woodworking masterpiece, a brand new desk for your office, and you plan on using your computer, but you don’t want exposed cords making your work space look cluttered or untidy. Using an Oscillating Multi-tool from Bosch, George demonstrates how to plunge holes in the countertop so these cords have easy access and your office stays neat.
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.











