Discountable price melamine dog bowl for Marseille Factories
Discountable price melamine dog bowl for Marseille Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Dog Bowl |
| Item No. | PE020 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 17 cm |
| Width | 20.4 cm |
| Height | 6.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10.5 |
| Shipping Weight (kg) | 11.8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We have now sophisticated machines. Our solutions are exported to the USA, the UK and so on, enjoying a great reputation amid consumers for Discountable price melamine dog bowl for Marseille Factories, The product will supply to all over the world, such as: Colombia , Kyrgyzstan , Porto , As the world economic integration bringing challenges and opportunities to the xxx industry, our company , by carrying on our teamwork, quality first, innovation and mutual benefit, are confident enough to supply our clients sincerely with qualified merchandise, competitive price and great service, and to build a brighter future under the spirit of higher, faster, stronger with our friends together by carrying on our discipline.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Email: Doris.LeeYMKJ@gmail.com MB:86-18809873127
we take quality the most important, we design the most high quality and long life machine, our price is the most competitive with the other manufacturer, and we have new design monthly.
welcome contact with us if you want this kind of supplier.
Doris Lee: 86-18809873127
web: www.syym.org
DorisLeeYMKJ@yeah.net
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.











