Factory Free sample melamine kids dinnerware to Johannesburg Manufacturers
Factory Free sample melamine kids dinnerware to Johannesburg Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Melamine Kids Dinnerware |
| Item No. | TZ009 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23 cm |
| Width | 6 cm |
| Height | 23 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 3.9 |
| Shipping Weight (kg) | 5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We can easily usually fulfill our respected customers with our very good top quality, very good price tag and excellent support due to we have been more expert and much more hard-working and do it in cost-effective way for Factory Free sample melamine kids dinnerware to Johannesburg Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Mauritania , Uruguay , Plymouth , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can provide total customer solutions by guaranteeing the delivery of right products to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
When you get multiple spoons to share a brownie but you’re a gook.
The High School Choir is the worst and I hope it goes through all 7 levels of the afterlife, fail reincarnation, and remains in purgatory for the longest time.
In case you’re looking to buy daily-use yet classic dinnerware, ceramic dinner sets will probably be the right choice for you. In this Pottery Barn video, ceramicist, Barbara Eigen, explains why ceramic dinnerware is a perfect addition to your daily-use crockery.
Nature has been a great inspiration for Barbara, so her work includes natural shapes like leaves and pumpkins. Ceramic dinnerware is an ideal choice for daily-use and dishwasher safe dinnerware for your home or office. They look absolutely natural and give a simple yet classic look. Barbara uses white clay, red clay or plastic clay, so they can be molded on a wheel or by hand. Some of the pieces in the Pottery Barn dinner set collection are actually hand-built. Their uneven shape is very popular, as they give entirely natural and organic look. Being non-perfect is their characteristic feature. Barbara showcases a collection of ceramic dinnerware in different shapes and colors. They are so simple that they give a handmade pottery feeling. They go well with modern, aesthetic as well as traditional décor. They are available in soft colors like cocoa and white, and you can mix and match to set a classic dinner table.
To explore further you can visit our website: www.potterybarn.com
Read more about Great White Dinnerware at: http://www.potterybarn.com/products/great-white-dinnerware/?
Check out the exciting range of Reindeer Dinnerware at: http://www.potterybarn.com/products/reindeer-dinnerware/?
Read more about Painted Fruit Appetizer Plates at: http://www.potterybarn.com/products/mediterranean-painted-fruit-porcelain-appetizer-plates/?
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.











