OEM/ODM Supplier for melamine cutting board to Riyadh Manufacturer
OEM/ODM Supplier for melamine cutting board to Riyadh Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" and the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" for OEM/ODM Supplier for melamine cutting board to Riyadh Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Sao Paulo , United Kingdom , Manila , We are adhering to the philosophy of "attracting customers with the best products and excellent service". We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
CNCROi.com offers a host of custom products and production techniques, in this case, we’ll review imagery options for wood lamacoid / lamicoid engraving.
We care a custom CNC shop with lots of production equipment including an Austrian wide-format Trotec Speedy 400 flexx CNC laser and ShopBot CNC router.
CNCROi.com is a professional custom CNC shop with clients worldwide that can design, engrave, etch, mark, anneal and cut any material for any application in addition to custom design / build solutions.
If you want something CUSTOM by a passionate company that lives and breaths CUSTOM, you want CNCROi.com to make it for you!
We have a full online e-commerce section with model kits and shape ideas as well as a blog with over two thousand articles showcasing our capabilities.
Visit us at CNCROi.com for a free no-obligation quote.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.











