China Gold Supplier for melamine dinnerware set for New Orleans Factories
China Gold Supplier for melamine dinnerware set for New Orleans Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4pcs Melamine Dinnerware Set |
| Item No. | TZ008 |
| Shape | Round |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 30 cm |
| Width | 30 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.2 |
| Shipping Weight (kg) | 7.2 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Fast and good quotations, informed advisers to help you choose the correct product that suits all your needs, a short production time, responsible quality control and different services for paying and shipping affairs for China Gold Supplier for melamine dinnerware set for New Orleans Factories, The product will supply to all over the world, such as: Mecca , Bahamas , Egypt , We pursue the management tenet of "Quality is superior, Service is supreme, Reputation is first", and will sincerely create and share success with all clients. We welcome you to contact us for more information and look forward to working with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Product Description
Get the most value for your money with Top-Rated 6 Piece Bamboo Cooking Utensil Set! Add a contemporary look to your kitchen with this 6 Piece Bamboo Cooking Utensil Set. It’s all natural and environmentally friendly with durable construction. This kitchen utensil set comes with six utensils that are safe to use on stainless cookware and non-stick surfaces. Our premium Bamboo Tools come from biodegradable resources that are naturally beautiful. Safe for nonstick cookware, with a rich and warm natural oil finish. Cook and prepare foods effectively, while respecting the environment.
• Wipe clean with damp cloth or wash with mild soap and water
• Includes: Turner spatula, rounded fork, single-hole mixing spoon, slotted spatula, slotted spoon, bamboo spoon,
• The length of each spoon measures approximately 11.75″
• Color: Neutral wood
• Durable construction and environmentally friendly materials
Products and services are very good, our leader is very satisfied with this procurement, it is better than we expected,











