Factory Cheap price melamine coasters for Hongkong Factories
Factory Cheap price melamine coasters for Hongkong Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Adhering into the principle of "quality, provider, performance and growth", we now have gained trusts and praises from domestic and intercontinental consumer for Factory Cheap price melamine coasters for Hongkong Factories, The product will supply to all over the world, such as: Buenos Aires , Iraq , Swedish , Since our establishment, we keep on improving our products and customer service. We are able to provide you with a wide range of high quality hair products at competitive prices. Also we can produce different hair products according to your samples. We insist on high quality and reasonable price. Except this, we provide best OEM service. We warmly welcome OEM orders and customers all over the world to cooperate with us for mutual development in the future.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Over 200 motorsports-oriented videos, thrilling and action-packed! Share our passion on YouTube, susbcribe to Motul Channel now
http://www.youtube.com/motul
Follow us on Twitter: http://www.twitter.com/motul
Join us on Facebook: http://www.facebook.com/motul
Visit us: http://www.motul.com
Music: “The Glitch Mob-Warrior Concerto”
WARNING:
-DO NOT listen to Binaural Beats while driving, operating equipment, or any other task that requires concentration.
-DO NOT listen to Binaural Beats if you have experienced seizures in the past or have epilepsy.
-Those with heart disorders or taking mood-altering pharmaceutical drugs should consult a doctor before trying.
How It Works
When two tones of specific frequencies are played through headphones, the brain can become confused and produce its own, imagined tone—a three-dimensional audio hallucination heard only within the head of the listener. The frequencies that produce this phenomenon are known as Binaural Beats.
What is happening is that the brain is not used to hearing frequencies in each ear so close together and with such intensity—these sounds do not occur in nature and so a mechanism in our brains has not evolved to understand them. Instead, the superior olivary nucleus, the area of the brain which controls aspects of three-dimensional sound perception, bridges the difference between the varying frequencies in Binaural Beats with a common “third tone” in an attempt to normalize this audio into something we can understand. What’s weirder is that each person hears the “third tone” differently: People with Parkinson’s disease can’t hear it at all; women will hear different tones as they move through their menstrual cycle.
NOTE: Use headphones while listening.
Binaural beats affect our brainwaves directly and can alter moods, behavior, even consciousness. A binaureal beat is created by playing a different tone in each ear, and the interference pattern between the slightly differing frequencies creates the illusion of a beat. It’s intended to be heard through headphones, so there’s no cross-channel bleed across both ears.
Source:
http://gethighnow.com/binaural-beats/
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!











