Original Factory melamine salad bowl for Finland Manufacturer
Original Factory melamine salad bowl for Finland Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Salad Bowl |
| Item No. | BW260 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 6.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8 |
| Shipping Weight (kg) | 9.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Affordable Types of Dinnerware Sets
The key to our success is "Good Product or service High quality, Reasonable Rate and Efficient Service" for Original Factory melamine salad bowl for Finland Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Angola , Riyadh , moldova , If you have any requests, pls email Us with your detailed demands, we will give you the most wholesale Competitive Price with the Super Quality and the Unbeatable First-class Service ! We can give you the most competitive prices and high quality, because we are much more PROFESSIONAL! So please do not hesitate to contact us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://bit.ly/LatteSpoons-GS
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle Latte Spoons by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Please subscribe to our channel
Dinnerware Set $20 Prepare for Overnight Guests!
More Deals Details: https://clipadvise.com/deal/view?id=Prepare-for-Overnight-Guests-Dinnerware-set-%2420
Prepare your home for overnight guests!
great deals now on Dinnerware Sets
Here are some of the Christmas Deals:
Amelia 12 Piece Solid Color Dinnerware Set
Mainstays Banded 12 Piece Dinner Set, Blue
10 Strawberry Street Simply White Round 16 Piece Dinnerware Set
Gibson Home Brela 12 Piece Melamine Dinnerware Set
Galleyware Company Decorated Life Preserver 16 Piece Dinnerware Gift Set
Better Homes and Gardens 12 Piece Porcelain Round Ribbed Set, White
Galleyware Company Decorated Life Preserver 18 Piece Dinnerware Gift Set
Galleyware Company Decorated Compass 12 Piece Dinnerware Gift Set
Galleyware Company Decorated Flags 12 Piece Dinnerware Gift Set
Galleyware Company Decorated Life Preserver 12 Piece Dinnerware Gift Set
Galleyware Company Decorated Rope 24 Piece Dinnerware Gift Set
Better Homes and Gardens 16 Piece Porcelain Round Ribbed Set, White
Galleyware Company Decorated Compass 18 Piece Dinnerware Gift Set
Galleyware Company Decorated Flags 18 Piece Dinnerware Gift Set
Rachael Ray Cucina Dinnerware 4 Piece Stoneware Fruit Bowl Set, Cranberry Red
Try also: #Christmas, #ChristmasGiftIdeas
Ideas, #ChristmasGiftIdeas
s, #Dinnerware
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.











