Big Discount melamine square ashtray Export to Iraq
Big Discount melamine square ashtray Export to Iraq Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
We're committed to furnishing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing support of consumer for Big Discount melamine square ashtray Export to Iraq, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Niger , The Swiss , We provide good quality but unbeatable low price and the best service. Welcome to post your samples and color ring to us .We will produce the goods according to your request. If you are interested in any products we offer, please feel free to contact us directly by mail, fax, telephone or internet. We are here to answer your questions from Monday to Saturday and looking forward to cooperating with you.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Innovasians mini –series on changing human impact on the environment and our own health
Healthier Rice Husk alternative to melamine with NO impact on the environment
Dear, Sir / Madam,
We wish to introduce ourselves as the authorized Importer and Distributor for OCEAN GLASSWARE Brand Manufactured in THAILAND. Ocean Glassware range of products includes clear tumblers, Stemware, Pressed ware like plates and bowls, Service accessories and ashtrays. We also have a Wide Range of Gift Sets for Corporate Gifting. We have added a new range of Products under the Brand Name “LUCARIS” Crystal of Modern Asia. K.I. Glassware is pleased to introduce Lucaris Crystal, a High End Premium Crystalline Based Stemware and Tumblers. Lucaris Stemware has been meticulously designed and crafted to the Smallest Details, to ensure the Highest in functionality and Aesthetic Quality and that evoke all Senses, meeting the Demands of Wine lovers and Food Service Professionals. All of these Products are available under a Set of 6 for the Convenience of Gifting and Use at Home.
I would most kindly request you to check our Website www.oceanglass.com and www.lucariscrystal.com .
In case of a Requirement of the following Gift sets or Presentation, Please email us your request at sunil@kiglassindia.com.
Thanking You,
Best Regards,
SUNIL SRIVASTAVA
SALES MANAGER-MT & B2B(INDIA)
K.I.GLASSWARE INDIA PVT.LTD.
17A/41, 2nd Floor,
Opp. Jessaram Hospital,
Gurudwara Road, Karol Bagh,
New Delhi – 110 005
Mob: +918882228344
Email: sunil@kiglassindia.com
Website: www.lucariscrystal.com, www.oceanglass.com
This supplier stick to the principle of "Quality first, Honesty as base", it is absolutely to be trust.










