Factory Cheap christmas melamine dinnerware to Yemen Manufacturer
Factory Cheap christmas melamine dinnerware to Yemen Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
We emphasize enhancement and introduce new solutions into the market just about every year for Factory Cheap christmas melamine dinnerware to Yemen Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Monaco , Wellington , Luxemburg , High output volume, top quality, timely delivery and your satisfaction are guaranteed. We welcome all inquiries and comments. We also offer agency service---that act as the agent in china for our customers. If you are interested in any of our products or have an OEM order to fulfill, please feel free to contact us now. Working with us will save you money and time.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
102 Making $$$ with a CNC Router at a home Hobby Workshop , V bit carving, ArtCam Wizard/conversational and Mach 3 start to finish.
Please send an email to: info@pacifictooling.com and I will send you some information on our new * Lathe * and 6090, 6060 and 6012 (linear rail model) CNC routers.
Our new company name is Pacific Tooling.
Australian Inventor Roger Clyde Webb
Disclaimer:
These videos are intended for entertainment and inspiration. Woodworking and metalworking is dangerous. Always seek professional advice and training before using any power tools or CNC machine. If you have any uncertainty before performing any DIY procedure, stop and learn a safer method. Understand that there are years of learning and experimentation by me that are not in the videos. Do not attempt anything simply because you saw it in one of my videos.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!











