OEM/ODM Factory for melamine coffee mug to California Manufacturer
OEM/ODM Factory for melamine coffee mug to California Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
we can offer high quality products, competitive price and best customer service. Our destination is "You come here with difficulty and we give you a smile to take away" for OEM/ODM Factory for melamine coffee mug to California Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Hanover , Tunisia , Chile , We are looking forward to establishing a mutually beneficial relationship with you based on our high-quality products, reasonable prices and best service. We hope that our products will bring you a pleasant experience and carry a feeling of beauty.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Shop Cook Pro at the Bakeware store. Free Shipping on eligible items. Everyday low prices save up to 50 …
For more details please visit: http://po.st/sZHrJZ Thank You!
Great Cook Pro 4 piece Mixing Bowl Set Kitchen Dining Review
Cook Pro 4 piece Mixing Bowl Set Kitchen Dining For Sale
Cook Pro 4 piece Mixing Bowl Set Kitchen Dining Unboxing
Review Cook Pro 4 piece Mixing Bowl Set Kitchen Dining Product
https://www.youtube.com/watch?v=A2qHy1X1CdE
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!











