Discountable price 6inch Melamine Sushi Plate to Cyprus Factory
Discountable price 6inch Melamine Sushi Plate to Cyprus Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
It can be our accountability to satisfy your preferences and competently provide you. Your satisfaction is our greatest reward. We are searching ahead towards your visit for joint growth for Discountable price 6inch Melamine Sushi Plate to Cyprus Factory, The product will supply to all over the world, such as: Juventus , Istanbul , Qatar , "Create Values,Serving Customer!" is the aim we pursue. We sincerely hope that all customers will establish long term and mutually beneficial cooperation with us.If you wish to get more details about our company, Please contact with us now!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.











