Chinese Professional melamine two tone ashtray to Denmark Manufacturer
Chinese Professional melamine two tone ashtray to Denmark Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 12.9 cm |
| Width | 12.9 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Top Ten Power Toothbrushes
We're proud from the higher client fulfillment and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product and service for Chinese Professional melamine two tone ashtray to Denmark Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Kyrgyzstan , Muscat , Benin , We believe in quality and customer satisfaction achieved by a team of highly dedicated individuals. The team of our company with the use of cutting-edge technologies delivers impeccable quality products supremely adored and appreciated by our customers worldwide.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Unlike plastic, silicone is an inert material and will not leach chemicals into food. Our plates are made from 100% silicone (unlike other brands with plastic fillers). Our silicone and pigments are FDA approved, and free of BPA, BPS, lead, phthalates, and PVCs. The silicone we use is made here in the USA and is food-grade and medical-grade. Our pigment is also made in the USA. Our plates are dishwasher and microwave safe and virtually unbreakable! They are designed with an angled edge to help toddlers use their own spoon. Plus, they stack easily and are very easy to clean! We know you will love our Flexible Divided Plate Set! Available on Amazon.com. https://www.amazon.com/Kiddiebites-SILIC…/…/ref=sr_1_1_a_it…
Kiddiebites – MADE IN THE USA -100% SILICONE Baby & Toddler Flexible Divided Plate Set – Non Toxic, BPA Free – Dishwasher/Microwave Safe
www.kiddiebites.com
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.











