China Manufacturer for melamine waste bin for Tajikistan Importers
China Manufacturer for melamine waste bin for Tajikistan Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | Fashion Melamine Waste Bin |
| Item No. | CP104 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.1 |
| Shipping Weight (kg) | 9.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We have a professional, efficiency team to provide quality service for our customer. We always follow the tenet of customer-oriented, details-focused for China Manufacturer for melamine waste bin for Tajikistan Importers, The product will supply to all over the world, such as: Portugal , Macedonia , Jordan , Strong infrastructure is the need of any organization. We are backed with a robust infrastructural facility that enables us to manufacture, store, quality check and dispatch our products worldwide. To maintain smooth work flow, we have sectioned our infrastructure into a number of departments. All these departments are functional with latest tools, modernized machines and equipment. Owing to which, we are able to accomplish voluminous production without compromising upon the quality.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Annie Sloan demonstrates a one-colour distressing technique with dark wax.
Annie Sloan developed her now famous Chalk Paint® decorative paint in 1990 to answer the need she had for a paint which would have many uses from acting like limewash to looking like old painted furniture. Annie’s paint is very easy to work with and allows people to be creative without getting involved with the technicalities of preparation allowing you to change your mind without hassle.
www.AnnieSloan.com
http://www.anniesloanpaintandcolour.blogspot.co.uk/
Video created by Tom, Dick + Debbie Productions, Oxford for Annie Sloan.
The Chalk Paint trademark is owned by Annie Sloan Interiors Ltd. and is registered in the United States Patent and Trademark Office.
The goods are very perfect and the company sales manager is warmful, we will come to this company to purchase next time.











