Factory directly supply melamine tumblers to Guatemala Factories
Factory directly supply melamine tumblers to Guatemala Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 350ml Melamine Tumblers |
| Item No. | CP091 |
| Shape | Round |
| Body Color | Coloful |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 7.1 cm |
| Height | 10.7 cm |
| Capacity | 350 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.7 |
| Shipping Weight (kg) | 8 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
owing to good service, a variety of high quality products, competitive prices and efficient delivery, we enjoy a good reputation among our customers. We are an energetic company with wide market for Factory directly supply melamine tumblers to Guatemala Factories, The product will supply to all over the world, such as: Tajikistan , Provence , Switzerland , We adhere to the honest, efficient, practical win-win running mission and people-oriented business philosophy. Excellent quality, reasonable price and customer satisfaction are always pursued! If you are interested in our products, just try to contact us for more details!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Visit http://www.adarchivebd.com/ and http://www.adtalkbd.com/ for more about Bangladeshi Advertising.
…………………………………………………………………………………….
Client: Walton
Brand: Walton
Campaign: (Color & Design)
Media: TVC
Agency: Zero Plus
Creative Director:
Film Director: Aasd Z Khan
DOP: Nehal
Music: Fuad Ibn Rabbi
Script: Firoj Alam
Model: Rani Ahad
Costium: Muskan
Makeover: Robin
Production:
Category: Household, Electronics
Year: 2015
Country: Bangladesh
Reasonable price, good attitude of consultation, finally we achieve a win-win situation,a happy cooperation!











