China Factory for melamine dessert plate to Algeria Manufacturers
China Factory for melamine dessert plate to Algeria Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Round Melamine Dinner Plate |
| Item No. | PT201 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.7 cm |
| Width | 22.7 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No, |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 9 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
No matter new buyer or old purchaser, We believe in long expression and trusted relationship for China Factory for melamine dessert plate to Algeria Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Saudi Arabia , Vietnam , Philadelphia , Our R&D department always designs with new fashion ideas so we could introduce up-to-date fashion styles every month. Our strict production management systems always ensure stable and high quality products. Our trade team provides timely and efficient services. If there are any interest and inquiry about our products, please contact us in time. We would like to establish a business relationship with your honored company.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
ACALL 0808130-8899 089235-42268 093199-33241 Low Price Machinery For Sale Thermocol Dona-Plate Machine, Disposable Glass Machines, Paper Dona-Plate Machines, Paper Cup Machines, Food Processing Machines, Plastic Product Making Machine, Textile Machineries, Different Pouch Packaging Machines, Mineral Water, Note Book Making Machine, Melamine Crockery Machine, Interlocking Machine, Candle Machine, Bakery Machines 2000 Machines Etc.…@34,999/Onwards
0% Finance
Free Training/Marketing Agreements & up to 25% off
Apna Full Name-Address, Email.id Sms Kre.
S K INDUSTRIES
101 GARDEN CITY
OPP PAWAN VIHAR,
UNIVERCITY ROAD
BAREILLY UP
You can purchase and compare prices of this and many other products on our site at:
http://www.mybinding.com/boards/chalkboards.html
This Quartet Standard Melamine Whiteboard is designed to provide an economical option for schools and classrooms that are looking for a dry-erase surface. Standard Melamine boards are designed to provide excellent performance in low-use learning environments. However it is important that they are cleaned on a regular basis to prolong the life of the marker board surface. This board includes mounting hardware, and anodized aluminum frame and a full length marker rail. It even comes with a 5 year surface guarantee.
For details on this product and many more go to MyBinding.com!
We have been cooperated with this company for many years, the company always ensure timely delivery ,good quality and correct number, we are good partners.










