Factory Supplier for melamine square ashtray to Rome Factories
Factory Supplier for melamine square ashtray to Rome Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 5inch Round Melamine Two Tone Ashtray |
| Item No. | AT071 |
| Shape | Round |
| Body Color | Blue |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 4pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 15.2 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Top Ten Power Toothbrushes
Benefits of Melamine Dinnerware
With this motto in mind, we've come to be one of quite possibly the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Factory Supplier for melamine square ashtray to Rome Factories, The product will supply to all over the world, such as: Guyana , Paraguay , Philippines , Our products have won an excellent reputation at each of the related nations. Because the establishment of our firm. we have insisted on our production procedure innovation together with the most recent modern day managing method, attracting a sizable quantity of talents within this industry. We regard the solution good quality as our most vital essence character.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
How To Make Concrete Planters | DIY Build Cement Containers http://blackthumbgardener.com In this video I walk you through building your own concrete planters. I start with a quick little intro about what we’ll be doing and then go into the supplies you will need. After talking about the supplies you’ll need for the cement containers I talk a little bit about the math I used to figure out how much concrete I will use to make my planters. You’ll watch as I fill my plastic containers with the cement and mix in the water. Once the concrete was mixed thoroughly I pressed my second container into the first container to create the cavity in the planter. I also show how I cured the concrete planter.
I suggest subscribing to my channel to get updates when I show you how to stain and dye these concrete planters.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.











