2017 wholesale price 6inch Melamine Sushi Plate Export to Portland
2017 wholesale price 6inch Melamine Sushi Plate Export to Portland Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Melamine Sushi Plate |
| Item No. | PT007 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.1 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Height | 2.1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.6 |
| Shipping Weight (kg) | 8.6 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
We're committed to furnishing easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing support of consumer for 2017 wholesale price 6inch Melamine Sushi Plate Export to Portland, The product will supply to all over the world, such as: Johannesburg , Suriname , Norwegian , By integrating manufacturing with foreign trade sectors, we can provide total customer solutions by guaranteeing the delivery of right products to the right place at the right time, which is supported by our abundant experiences, powerful production capability, consistent quality, diversified products and the control of the industry trend as well as our maturity before and after sales services. We'd like to share our ideas with you and welcome your comments and questions.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
You can purchase and compare prices of this and many other products on our site at:
http://www.mybinding.com/boards/chalkboards.html
This Quartet Standard Melamine Whiteboard is designed to provide an economical option for schools and classrooms that are looking for a dry-erase surface. Standard Melamine boards are designed to provide excellent performance in low-use learning environments. However it is important that they are cleaned on a regular basis to prolong the life of the marker board surface. This board includes mounting hardware, and anodized aluminum frame and a full length marker rail. It even comes with a 5 year surface guarantee.
For details on this product and many more go to MyBinding.com!
Factory equipment is advanced in the industry and the product is fine workmanship, moreover the price is very cheap, value for money!











