Discount Price melamine serving bowl Wholesale to Bogota
Discount Price melamine serving bowl Wholesale to Bogota Detail:
| Specification | |
| Item Name | 10inch Round Melamine Serving Bowl |
| Item No. | BW283 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,24set/carton |
| Dimensions | |
| Length | 25.3 cm |
| Width | 25.3 cm |
| Height | 11 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.2 |
| Shipping Weight (kg) | 9.5 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
Our products are greatly acknowledged and reliable by users and may fulfill repeatedly shifting financial and social wants for Discount Price melamine serving bowl Wholesale to Bogota, The product will supply to all over the world, such as: Munich , Venezuela , United Kingdom , To meet the requirements of specific customers for each bit more perfect service and stable quality merchandise. We warmly welcome customers around the world to visit us, with our multi-faceted cooperation, and jointly develop new markets, create a brilliant future!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Haihang machinery CO.,LTD.
abby
E-mail:coco@haidechina.com
Whats:+8618066295109
skype:2108584806@qq.com
1. Touch screen, convenient adjustment
2. PLC controller, accurate calculation
3. Photoelectric detection, great precision
4. The length is automatic detected and set, without manual
5. speed is 100-130 units/min
we are specialized in the automatic packing machines for plastic (paper) cup/bowl, drinking straws, a set of tableware including napkin(automatically fold) ,plastic knife/fork/spoon, and other hotel and plastic suppliers. We have been winning a great reputation as selling the product to more than 30 domestic provinces and to over 10 oversea districts and areas such as America, Japan, Turkey ,Portugal,Greece,chile,Thailand, Pakistan , India , Malaysia, Russia, South-America ,South-Africa etc.
We warmly welcome customers at home and abroad to visit our factory.
The sales manager is very patient, we communicated about three days before we decided to cooperate, finally, we are very satisfied with this cooperation!











