2017 New Style melamine windproof ashtray for Florida Importers
2017 New Style melamine windproof ashtray for Florida Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Windproof Ashtray |
| Item No. | AT001 |
| Shape | Round |
| Body Color | Black |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 20pcs/box,40pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 14.5 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Height | 4.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.8 |
| Shipping Weight (kg) | 10 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Top Ten Power Toothbrushes
Our products are greatly acknowledged and reliable by users and may fulfill repeatedly shifting financial and social wants for 2017 New Style melamine windproof ashtray for Florida Importers, The product will supply to all over the world, such as: Burundi , Southampton , Macedonia , because of our company has been persisting in the management idea of "Survival by Quality, Development by Service, Benefit by Reputation" . We fully realize the good credit standing, the high quality products, the reasonable price and the professional services are the reason that the customers choose us to be their long-term business partner.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
“Each set includes 4 pieces – Heart, Spade, Diamond, and Club (one of each)
Perfect for Poker nights
Makes a great gift
Each ashtray has a felt bottom so it won’t scratch hard surfaces
Material: Melamine
Package Contents:
4 x Ashtrays”
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.










