Online Exporter melamine coasters for Hamburg Factory
Online Exporter melamine coasters for Hamburg Factory Detail:
| Specification | |
| Item Name | 4inch Melamine Coasters |
| Item No. | PT175 |
| Shape | Round |
| Body Color | Colorful |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 40pcs/box,400pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 10 cm |
| Width | 10 cm |
| Height | 0.4 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 12.4 |
| Shipping Weight (kg) | 13.5 |
Product detail pictures:





Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Top Ten Power Toothbrushes
Our primary goal is to offer our clients a serious and responsible business relationship, providing personalized attention to all of them for Online Exporter melamine coasters for Hamburg Factory, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , Mongolia , Adelaide , We offer the great variety of products in this field. Besides, customized orders are also available. What's more, you will enjoy our excellent services. In one word, your satisfaction is guaranteed. Welcome to visit our company! For more information, please come to our website.If any further inquiries, please feel free to contact us.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.











