Good Quality for melamine meal tray Supply to Yemen
Good Quality for melamine meal tray Supply to Yemen Detail:
| Specification | |
| Item Name | 11.5inch Melamine Meal Tray |
| Item No. | TR079 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 3pcs/box,12pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 29 cm |
| Width | 22 cm |
| Height | 3.5 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.8 |
| Shipping Weight (kg) | 8.8 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Affordable Types of Dinnerware Sets
Benefits of Melamine Dinnerware
The key to our success is "Good Product Quality, Reasonable Value and Efficient Service" for Good Quality for melamine meal tray Supply to Yemen, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Georgia , UK , Adhering to the principle of "Enterprising and Truth-Seeking, Preciseness and Unity", with technology as the core, our company continues to innovate, dedicated to providing you with the highest cost-effective products and meticulous after-sales service. We firmly believe that: we are outstanding as we are specialized.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Canola oil on Amazon— http://amzn.to/1VkOcaI
For those of you attempting to do this on an electronic item, please don’t soak or rinse in water. You can apply a warm damp towel for the steps that require hot water if necessary, then proceed with the oil on the paper towel.
This is a non toxic method that can be used safely with items for pets, babies and is food safe. This is also a safe method thay will not damage your items like other abrasive products and methods will.
Good luck and I hope this video helps you!
Everyone enjoys an ice cream social, Zak has products for enjoying this treat at home, with friends and even on the go. Our ice-cream collection is served in multiple colors to fit your flavor.
From Duo bowls and their festive two-tone design to the Fluted bowls that are a modern take on the classic Soda Shoppe design and the Fresco bowls with their deep sides for those people who can’t get enough, Zak has an ice cream bowl that is sure to satisfy anyone’s cravings! And of course, no ice cream bowl would be complete without a coordinating spoon, which is why Zak has durable melamine spoons to complement all of its festive bowls. All you need now, is the ice cream! http://bit.ly/1GioFm0
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.











