Factory source manufacturing 13inch Round Melamine pizza plate for Armenia Manufacturer
Factory source manufacturing 13inch Round Melamine pizza plate for Armenia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | 13inch Round Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT203 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 6pcs/box,24pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 33 cm |
| Width | 33 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 6.9 |
| Shipping Weight (kg) | 7.9 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
The organization keeps on the procedure concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, purchaser supreme for Factory source manufacturing 13inch Round Melamine pizza plate for Armenia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Lisbon , Riyadh , Sheffield , We have been seeking the chances to meet all the friends from both at home and abroad for the win-win cooperation. We sincerely hope to have long-term cooperation with all of you on the bases of mutual benefit and common development.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
http://bit.ly/LatteSpoons-GS
Similar videos:
Every kitchen, whether big or small, should be equipped with a set of these Long Handle Latte Spoons by Gouda Select!
With a lightweight design and a 7.2″ long handle, these cocktail spoons are bound to take the difficulty out of stirring lattes, smoothies, fruit cocktails, baby formula, ice cafe, your milkshake, desert, etc. These decorative long handle spoons are made out of a premium quality melamine material which is BPA-FREE, DISHWASHER-SAFE & EXTREMELY DURABLE. Since they can withstand temperatures from a chilly -20 to 110+ degrees Fahrenheit, these long spoons can be used on a wide range of HOT or COLD beverages.
Each package includes SIX long spoons (2 blue, 2 green and 2 pink). We recommend yo keep a couple around the kitchen, take a few to the office or perhaps even pack one in your child’s lunchbox when needed. The possibilities are virtually endless with these unique long stirring spoons!
- SIX Long Latte Spoons
- 2 blue, 2 green, 2 pink
- Extended 7.2″ Length
- Lightweight & Compact
- Strong & Durable
- Dishwasher-Safe
Well, what are you waiting for?
It’s time to add a set of these retro vintage melamine spoons to your collection of kitchen essentials.
Please subscribe to our channel
Replaced the glass in one of the big wind tunnel sections with a steel-reinforced MDF sheet, sporting a classy hatch for easy access. Installed the 5m boundary layer plate.
Warning: Crazy men smashing glass at the end.
The company can think what our think, the urgency of urgency to act in the interests of our position, can be said this is a responsible company, we had a happy cooperation!











