2017 New Style Melamine Square plate to Florida Importers
2017 New Style Melamine Square plate to Florida Importers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 7inch Melamine Square Plate |
| Item No. | PT011 |
| Shape | Square |
| Body Color | Orange |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 18 cm |
| Width | 18 cm |
| Height | 2.8 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.6 |
| Shipping Weight (kg) | 10.6 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for 2017 New Style Melamine Square plate to Florida Importers, The product will supply to all over the world, such as: Zimbabwe , Islamabad , Senegal , As the world economic integration bringing challenges and opportunities to the xxx industry, our company , by carrying on our teamwork, quality first, innovation and mutual benefit, are confident enough to provide our clients sincerely with qualified products, competitive price and great service, and to build a brighter future under the spirit of higher, faster, stronger with our friends together by carrying on our discipline.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We are manufacturers, wholesalers & Exporters of these unique onyx decorative dishes/fruit trays crafted by exports. Each onyx stone dish/fruit trays has been beautifully sculpted by hand from a single piece of onyx. Expertly carved from precious stone, this exquisite fruit tray is a magnificent addition to our range. Each piece has been expertly crafted into the classic dish/fruit tray design. This exquisite onyx dish/fruit tray is an absolute beauty. It is suitable for an individual or corporate gift. A useful gift people will remember and love it. So win more friends with this lovely gift. This product is made of onyx, which is a translucent, semi-precious gemstone. It belongs to the mineral family of marble but it is distinguished by its delicate, beautiful colors and shades. These unique dish/fruit trays are carved and polished from highest quality Pakistani onyx. The multicolored surface of the stone creates a natural pattern of color and hue, which makes every individual piece a one of a kind. We are continuously developing our own styles as well as producing styles sent by our clients.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.











