Top Suppliers Melamine Childrens Plate Export to Afghanistan
Top Suppliers Melamine Childrens Plate Export to Afghanistan Detail:
| Specification | |
| Item Name | 8inch Melamine Childrens Plate |
| Item No. | PT010 |
| Shape | Hello Kitty |
| Body Color | White/Red |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 20.2 cm |
| Width | 20.2 cm |
| Height | 3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 8.7 |
| Shipping Weight (kg) | 9.7 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
Benefits of Melamine Dinnerware
We thinks what customers think, the urgency of urgency to act in the interests of a customer position of principle, allowing for better quality, lower processing costs, prices are more reasonable, won the new and old customers the support and affirmation for Top Suppliers Melamine Childrens Plate Export to Afghanistan, The product will supply to all over the world, such as: Johor , Kyrgyzstan , French , With the effort to keep pace with world's trend, we will always endeavor to meet customers' demands. If you want develop any other new products, we can customize them for you. If you feel interest in any of our products or want develop new products, please feel free to contact us. We are looking forward to forming successful business relationship with customers all over the world.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
We specially produce: POF 0.012-0.03(fold film),CCP-L-type automatic packaging machine series, CCP-H-type horizontal (pillow) packaging machine series, Automatic film laminating sealmachine,automatic modified atmosphere packaging machine,side sealing packing machine, CCP-sleeve type packaging machine ,CCP-Jet heat shrink machine, POF shrink film 2-1 shrink packing machine. plastic bottles packaging machine,2-1 shrink packing machine,sleeve type packaging machine,Jet heat shrink machine,side sealing packing machine,sewing thread shrink wrap machine,automatic hardware packing machine,biscuit / cookie packing machine,automatic axle packaging machine,candy packing machine
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.










