Ordinary Discount melamine colander Wholesale to Lyon
Ordinary Discount melamine colander Wholesale to Lyon Detail:
| Specification | |
| Item Name | 6inch Round Melamine Colander |
| Item No. | BW257 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Blue/Red |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,72pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 15.3 cm |
| Width | 18.3 cm |
| Height | 5.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9.5 |
| Shipping Weight (kg) | 10.8 |
Product detail pictures:




Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Top Ten Power Toothbrushes
We can constantly satisfy our respected customers with our good high quality, good price tag and good support due to we have been additional specialist and extra hard-working and do it in cost-effective way for Ordinary Discount melamine colander Wholesale to Lyon, The product will supply to all over the world, such as: Florida , Libya , Iceland , We have sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Girnar Crafts Established 2000 at, Jaitpura, Jaipur, (Rajasthan, India). Girnar Crafts known as trusted name amongst the leading manufacturers, Suppliers and exporters of Sculptures, Statues and White marble Artefacts. In addition to this we manufacture and export classic decorative items, gift ware & utility products.
It is a very good, very rare business partners, looking forward to the next more perfect cooperation!











