13 Years Manufacturer melamine pizza plate Export to Los Angeles
13 Years Manufacturer melamine pizza plate Export to Los Angeles Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9inch Melamine Pizza Plate |
| Item No. | PT180 |
| Shape | Triangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,96pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 22.3 cm |
| Width | 22.3 cm |
| Height | 1 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 10 |
| Shipping Weight (kg) | 11.3 |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Choosing The Best Dog Bowl and Feeder for Your Dog
"Control the standard by the details, show the power by quality". Our firm has strived to establish a extremely efficient and stable employees crew and explored an effective excellent command method for 13 Years Manufacturer melamine pizza plate Export to Los Angeles, The product will supply to all over the world, such as: Greenland , Puerto Rico , France , What You Need Is What We Pursue.We are sure our products will bring you first class quality.And now sincerely hope to promote partner friendship with you from all over the world. Let's joint hands to cooperate with mutual benefits!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Anny’s Plastic Tableware is a reputed Manufacturer & Supplier Of best Disposable Plastic tableware and packaging. http://www.annysplastictableware.com supply aluminum foil rolls, foil airline lunch boxes, foil bakery pans, foil take-out containers, plastic disposable plates and bowls, promotion imprinted plastic cups and glasses, wedding plastic tableware, plastic dessert cups, disposable plastic flatware etc. We also provide custom-made products.For more details visite : http://www.annysplastictableware.com
We’d love to hear from you!
Tel: +86-579-87654106
Email: sales@annysplastictableware.com
Add: Room 203, Unit 2, Building 3, TIANYIJIAYUAN, Xi’nan Rd, Wuyi County, Zhejiang
Province, China.
Let’s connect with us
The factory workers have a good team spirit, so we received high quality products fast, in addition, the price is also appropriate, this is a very good and reliable Chinese manufacturers.











