Factory wholesale price for melamine cutting board for Rwanda Factories
Factory wholesale price for melamine cutting board for Rwanda Factories Detail:
| Specification | |
| Item Name | 9.25inch Melamine Cutting Board |
| Item No. | PT133 |
| Shape | Rectangle |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 12pcs/box,48pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 23.3 cm |
| Width | 14.3 cm |
| Height | 0.3 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 7.2 |
| Shipping Weight (kg) | 8.5 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We pursue the administration tenet of "Quality is superior, Services is supreme, Standing is first", and will sincerely create and share success with all customers for Factory wholesale price for melamine cutting board for Rwanda Factories, The product will supply to all over the world, such as: Mexico , Saudi Arabia , Mauritius , We have the best products and professional sales and technical team.With the development of our company, we are able to provide customers best products, good technical support, perfect after-sales service.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
Product Review for the Magic Eraser VR Mr. Clean.
For More Info or to Buy Now: http://www.hsn.com/products/seo/7523668?rdr=1&sourceid=youtube&cm_mmc=Social-_-Youtube-_-ProductVideo-_-361511
Professor Amos SuperFast Max DrainOpening Powder
Who has time for slow drains and standing water? Power through slime and grime to dissolve clogs with Superfast Max. With just one scoop, the…
Prices shown on the previously recorded video may not represent the current price. View hsn.com to view the current selling price. HSN Item #361511
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.











