13 Years Factory wholesale melamine coffee mug for Mongolia Manufacturers
13 Years Factory wholesale melamine coffee mug for Mongolia Manufacturers Detail:
| Specification | |
| Item Name | 400ml Melamine Coffee Mug |
| Item No. | CP093 |
| Shape | Round with handle |
| Body Color | Grey/White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 80pcs/carton |
| Dimensions | |
| Length | 8.7 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Height | 10 cm |
| Capacity | 400 ml |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 9 |
| Shipping Weight (kg) | 10.3 |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Benefits of Melamine Dinnerware
Affordable Types of Dinnerware Sets
We retain bettering and perfecting our merchandise and service. At the same time, we do the job actively to do research and improvement for 13 Years Factory wholesale melamine coffee mug for Mongolia Manufacturers, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine , Turkey , Melbourne , If you need any of our products, or have other items to be produced, please send us your inquiries, samples or detailed drawings. Meanwhile, aiming to develop into an international enterprise group, we look forward to receiving offers for joint ventures and other cooperative projects.
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I designed and built this 12′ long panel saw to make accurate, clean and square cuts to cabinetmaking standards. The goal was square and straight edges suitable for running through an edgebander with no re-cutting. Based on European designs like Striebig and Holz-her panel vertical saws.
I have enough extra extrusion to build 1 or 2 similar panel saws. It’s too long and heavy to ship it, but if you want to buy some I’m in Los Angeles.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.










