13 Years Factory wholesale christmas melamine dinnerware for Indonesia Manufacturer
13 Years Factory wholesale christmas melamine dinnerware for Indonesia Manufacturer Detail:
| Specification | |
| Item Name | Christmas Melamine Dinner set |
| Item No. | TZ001 |
| Shape | Round |
| Body Color | White |
| Decal Color | 4 colors print (if need) |
| Finish | Glossy |
| Style | Fashion |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA,PROP 65,EN71,LFGB etc. by SGS or ITS |
| Packaging | 10sets/carton |
| Dimensions | |
| Length | 37 cm |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Capacity | N/A |
| Material | |
| Body Material | 100%melamine |
| Decal Material (if need) | 4 colors print (CMYK), or spot color printing, RoHS certificate |
| Imprint (if need) | Seiko ink type 1000 or other type, RoHS certificate |
| Accessories Information | |
| Lid included | No |
| Other | No |
| Weights | |
| Net Weight (kg) | 5.9 |
| Shipping Weight (kg) | 6.8 |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
The Benefits Of Using Silicone Kitchen Utensils
Benefits of Melamine Dinnerware
We have been also concentrating on enhancing the things management and QC method so that we could preserve terrific edge inside the fiercely-competitive enterprise for 13 Years Factory wholesale christmas melamine dinnerware for Indonesia Manufacturer, The product will supply to all over the world, such as: Mombasa , Barcelona , Ecuador , Many kinds of different products are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to provide more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of products with us!!
FAQ: 1.Q: Where is your factory located? How can I visit there? A: Our factory is located in Guangdong province, China. Warmly welcome to visit us! 2.Q: What is the material of your products? A: The material is melamine. 3.Q: How can I get some samples? A: We can send the samples by Express/DHL/FedEx/UPS etc. 4.Q: How does your company do regarding quality control? A: We have a very strict QC system. Our inspectors have been closely monitoring the production process from the selection of raw materials to the final step of the finished products. 5.Q: Can you print our logo on the product & packing? A: Yes, We can print your logo on our products. 
| * Do Not Touch On Fire Directly | |
|---|---|
| * Do Not Washing By Steelwire Ball | |
| * Non-Microwave Ovens | |
| * Dishwasher Safe |
I am NOT kidding!!! Our Raw Chicken grown and butchered in North America..to be sent to China for processing then shipped back here..it is LUDICROUS! read all about it!
http://www.bloomberg.com/news/2013-09-27/chicken-processed-in-china-triggers-u-s-food-safety-protests.html
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/china/8476080/Top-10-Chinese-Food-Scandals.html
http://topics.nytimes.com/top/reference/timestopics/subjects/m/melamine/index.html
http://www.naturalnews.com/039195_organic_foods_china_pollution_nightmare.html#
http://sg.news.yahoo.com/blogs/what-is-buzzing/chinese-police-seize-more-20-000kg-fake-beef-035448883.html
SUBSCRIBE TO FASTFOODTOYREVIEWS: http://bit.ly/SUBFFTR THE ONE AND ONLY “ORIGINAL FASTFOODTOYREVIEWS!” Get Your BBTS Exclusives …
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!











